Zaloguj / Zarejestruj
Dodaj obiekt

Szlaki Rowerowe

Szlaki Rowerowe

TRASA ROWEROWA Kościerzyna- Wdzydze Kiszewskie

Szlak rowerowy o długości dwudziestu kilometrów oznaczony jest kolorem niebieskim i rozpoczyna się spod dworca PKP w Kościerzynie i ciągnie się aż do Wdzydz Kiszewskich. Na trasie można sobie odpocząć w siedmiu dedykowanych do tego celu miejscach z czego dwa są zadaszone. Warto o tym pamiętać gdy nad trasą zaczną zbierać się deszczowe chmury. Trasa prowadzi rowerzystów przez niezwykle ciekawe krajobrazowo, przyrodniczo i kulturowo tereny, w większości Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i jego okolic.

Na początku trasy przy Placu Wybickiego można rozeznać się w przebiegu trasy. Na całej długości trasy, nawet na jej odcinku miejskim porozwieszane są co jakiś czas tablice informacyjne. Na tych tablicach możemy między innymi dowiedzieć się takich informacji jak występowanie roślin, grzybów oraz zwierząt. W dalszym odcinku trasy natrafimy na otwarcie widokowe czyli na dawną rynnę jeziora z torfowiskiem oraz podmokłymi łąkami. Mijając wieś Lizaki można lekko zboczyć z trasy aby zobaczyć zabytki takie jak Prezbiterium Kościoła pw. Oczyszczenia NMP przeniesione z Tyłowa oraz chatę przeniesioną z m. Pieniężnica w gm. Rzeczenica. Kontynuując trasę i mijając jezioro Wałachy oraz torfowisko napotykamy na swojej drodze zadaszoną wiatę.

Mijając wiatę dojeżdżamy do domków letniskowych przy okazji mijając kapliczkę, która jest stworzona przez miejscowego artystę, po czym mijamy jezioro Kramsko Duże i jezioro Debrzno z mostkiem je łączącym. Na trasie dojeżdżamy do wsi Juszki gdzie zobaczyć można jej zabytki, następnie kierując się w stronę jeziora Strupino napotykamy na drugą zadaszoną wiatę. Od wiaty już tylko około sześć kilometrów dzieli nas od Wdzydz Kiszewskich. Na tym odcinku możemy zatrzymaćsię we wsi Gołuń jak i podziwiać śródleśne torfowiska i oczka wodne z jeziorem Wałachy, które jest już drugim obiektem o tej nazwie oraz pokontemplować okoliczne lasy.

Na końcu trasy czyli już w samych Wdzydzach Kiszewskich rowery możemy zostawić na parkingu o nazwie "U Brzezińskiego", gdzie możemy zostawić rowery, by móc wybrać się na rekonesans po tej niezwykle sympatycznej miejscowości z bogatą ofertą dla każdego.

Zielony szlak rowerowy

Tą trasą o długości czterdziestu ośmiu kilometrów możemy się udać na wycieczkę do okoła jezior wdzydzkich. Trasa prowadzi nas malowniczymi krajobrazami gdzie doświadczymy piękna wsi, lasów, łąk i pól.

Czarny szlak rowerowy

Ta trasa rowerowa oznaczona jest kolorem czarnym o długości dwudziestu siedmiu kilometrów a na niej napotkamy takie jeziora jak Lipno, Słupino i Cheb.

Czerwony szlak rowerowy

Szlak ten ma dzwadzieścia kilometrów długości i jest oznaczony kolorem czerwonym. Trasa prowadzi przez Wdzydzki Park Krajobrazowy i jego gęste bory.

Żółty szlak rowerowy

Główną atrakcją tej dwudziesto cztero kilometrowej trasy jest punkt widokowy w Czarlinie, z kórego możemy podziwiać Krzyż Jezior Wdzydzkich, rzękę Wdę oraz piękne lasy Wdzydzkiego Parku.